Płyny do spryskiwaczy – różnice pomiędzy letnim a zimowym płynem

Płyny do spryskiwaczy dzieli się ze względu na właściwości: na letni oraz zimowy. Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami? Czy można mieszać płyn letni z zimowym?

Letni płyn do spryskiwaczy a zimowy płyn do spryskiwaczy – różnice

Płyn letni hydrofobowy a płyn zimowy hydrofobowy różni się przede wszystkim składem. Mają również różną cenę oraz wielkość butelek. Skład chemiczny jest najważniejszy i został dobrany w taki sposób, aby uwzględnić warunki pogodowe oraz temperaturę zewnętrzną, do której jest przeznaczony. To sprawia, że nie można korzystać z płynów dowolnie i zamiennie.

Zastosowanie np. płynu letniego zimą może spowodować jego zamarznięcie na szybie, ograniczenie widoczności, a tym samym narazi na niebezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Temperatura krystalizacji ma największe znaczenie w płynach dedykowanych danej porze roku. Płyn do spryskiwaczy zimowy charakteryzuje się temperaturą krystalizacji maksymalnie -20°C lub mniej. Płyn do spryskiwaczy letni nie ma takiego parametru, ponieważ latem nie jest narażony na zamarzanie.

Letni płyn do spryskiwaczy – charakterystyka

Letni płyn do spryskiwaczy nie musi spełniać większych wymagań. Jego najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie z martwych owadów, kurz oraz zacieków po deszczu. Nie podaje się dla niego temperatury krystalizacji, ponieważ jest przeznaczony do użytku podczas miesięcy, gdy nie występuje problem mrozu na zewnątrz. Płyn letni można wybrać pod kątem np. ulubionego zapachu.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – charakterystyka

Zimowy płyn do spryskiwaczy musi spełnić konkretne wymogi ze względu na warunki atmosferyczne, które panują o tej porze roku. Płyn do spryskiwaczy przeznaczony na okres zimowy powinien:

  • czyścić szyby z błota, śniegu, kurzu, soli,
  • nie może zamarzać,
  • powinien nie szkodzić karoserii,
  • powinien smarować pióra wycieraczek, aby je zabezpieczać przed zniszczeniem,
  • delikatnie rozpuszczać śnieg i lód gromadzący się na szybie podczas jazdy.

Mieszanie płynu do spryskiwaczy letniego z zimowym – czy jest to dozwolone?

Nie można mieszać płynu letniego z płynem zimowym i stosować takiego roztworu zimą. Ryzyko zamarznięcia na szybie takiej mieszanki jest zbyt duże i może stworzyć zagrożenie na drodze przez ograniczenie widoczności. Stosowanie mieszania obu płynów może się sprawdzić w okresie letnim, gdy nie pojawiają się ujemne temperatury na zewnątrz. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest parowanie alkoholu w wyższej temperaturze i unoszący się przez to drażniący zapach.

Płyn do spryskiwaczy zwykle ma długą datę ważności, dzięki czemu można go przechowywać w garażu lub w schowku, aby służył w kolejnym roku. Jeżeli w zbiorniku znajduje się letni płyn do spryskiwaczy, należy go zużyć całkowicie lub wylać przed nadejściem zimy. Nie ma to dużego znaczenia w drugą stronę. Przed latem można dolać do płynu zimowego znajdującego się w zbiorniku płyn letni.

Można stosować również specjalne koncentraty dostępne na rynku, który umożliwiają stworzenie dokładnie takiej ilości płynu, jakiej się oczekuje.

Źródło: https://qarmax.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published