Ship security officer – jak nim zostać – ścieżka kariery.

Świadomość dotycząca takiego zagadnienia jak ataki pirackie to za mało, by dobrze zadbać o bezpieczeństwo statku. Specjaliści działający w sferze security mają w małym palcu wiedzę teoretyczną, ale wiedzą też jak wykorzystać ją na poziomie operacyjnym. Jednym z istotnych stanowisk, skupiających się na tym zagadnieniu jest ship security officer. Dziś sprawdzamy jak wygląda ścieżka jego kariery i dlaczego jego praca jest tak ważna.

Za co będziesz odpowiadać, pracując na stanowisku ship security officer?

Współczesne zagrożenia pirackie przedstawiają się nieco inaczej, niż te sprzed kilku, kilkunastu lat. Obecnie do takich ataków wykorzystuje się np. drony. Sprzęt tego typu nie tylko pozwala uzyskać dokładny obraz statku, by lepiej zaplanować atak. Jak niestety pokazuje historia, drony mogą być także wykorzystane do przenoszenia ładunków wybuchowych.

Tak dynamicznie zmieniające się warunki wymagają nowego podejścia do ochrony statku. Ship Security Officer, będąc osobą odpowiedzialną za jego bezpieczeństwo, powinien mieć możliwość dokładnego zapoznania się ze specyfiką morskich ataków. Właśnie w tym celu opracowano fachowe kursy, takie jak te proponowane przez maritime-security.eu.

Czego dowiesz się na profesjonalnym kursie?

Prawidłowo skonstruowane zajęcia przedstawiają najważniejsze zagadnienia związane z atakami pirackimi. Zyskają wiedzę na temat najczęstszych sposobów zachowania piratów i nauczą się, w jaki sposób podejść do biernej ochrony statku. Ich wiedza ma praktyczny wymiar – dzięki niej są w stanie zabezpieczyć cytadelę, a w razie ewentualnego ataku, wdrożyć określone postępowanie.

Dobrze przygotowane placówki, zajmujące się szkoleniem przyszłych ship security officers to miejsca:

  1. mogące się pochwalić doświadczeniem i certyfikatami;
  2. oferujące zajęcia w formie wykładów i ćwiczeń;
  3. przekazujące aktualne, sprawdzone informacje.

Kluczowe znaczenie ma kadra dydaktyczna. Jej rzetelność i dokładność decydują o tym, że kursanci doskonale poznają m.in. plany ochrony statku, sprawdzone procedury raportowania, środki przeciwdziałające atakom, zachowania w razie ataku, a także wyzwania i obowiązki związane z pracą na stanowisku Ship security officer.

Jak zostać SSO czyli ship security officer?

Najważniejsze będzie w tym przypadku odbycie profesjonalnego kursu. Same studiowanie bezpieczeństwa morskiego będzie niewystarczające. Absolwenci i absolwentki tego kierunku mają wiedzę na temat bezpieczeństwa eksploatacyjnego obiektów i obszarów morskich, terroryzmu morskiego czy ochrony statków. Ship security officer, oprócz tego musi mieć także wiedzę praktyczną. Wszelka teoara musi być natomiast w pełni zaktualizowana. Aby rozpocząć fachowe przeszkolenie i w konsekwencji pełnić obowiązki na stanowisku ship security officer, trzeba spełnić wymagania wstępne w postaci 12-miesięcnzej praktyki w pływaniu na statkach morskich.