Sprawy o alimenty bywają stresujące, co w dużej mierze wynika z niewiedzy na temat tego, czego możemy się spodziewać. Ogromne znaczenie ma tu dobre przygotowanie, zgromadzenie wszystkich potrzebnych dowodów, pozwalających nam skutecznie dowodzić potrzeb dziecka. Z tego artykułu dowiesz się jak skutecznie krok po kroku zadbać o realizację każdego z etapów.
Od czego zacząć?
Dobrym pomysłem będzie upewnienie się, czy istnieje możliwość polubownego zakończenia sprawy. Nie da się ukryć, że sprawy o alimenty czasem bywają skomplikowane i, co za tym idzie, przeciągają się. Wspólne wynegocjowanie rozwiązania może przyspieszyć ten proces. Również w tym przypadku jednak kwestia alimentów musi być uregulowana wyrokiem, ugodą lub umową alimentacyjną.
Alimenty – co wpływa na ich wysokość?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie czynniki decydują o wysokości alimentów. Jeśli chodzi o sprawy o alimenty, niezwykle przydatna okaże się tutaj profesjonalna pomoc prawna. Współpraca z ekspertem pozwoli nam zrozumieć przepisy określające obowiązek alimentacyjny. Dowiemy się także, jak można interpretować pojęcie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Taka wiedza pozwoli nam rzetelnie oszacować koszty związane z leczeniem, wyżywieniem, edukacją, mieszkaniem itp.
Sprawa o alimenty – kiedy czas na pozew?
W wielu przypadkach sytuacja nie może zostać rozwiązana ugodowo. W praktyce oznacza to, że musimy złożyć pozew. Tu także przyda się wsparcie profesjonalisty.
Pozew jest dokumentem, który musi zawierać konkretne informacje. Do tej pierwszej grupy możemy zaliczyć m.in.:
- określenie stron
- kwotę alimentów
- kwestie organizacyjne (kiedy i w jakiej formie mają być wypłacane alimenty).
Ważnym elementem pisma jest także uzasadnienie pozwu. Warto zadbać o tę część, bo od przedstawionych dowodów, uzasadniających potrzeby, zależy pozytywne rozpatrzenie sprawy. Bardzo przydatnym rozwiązaniem może być wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas postępowania (dołączamy go do pozwu). Jeśli sąd pozytywnie go rozpatrzy, alimenty otrzymamy jeszcze zanim sprawa się zakończy.
Co dalej?
Gdy dokumenty zostaną skompletowane, należy dostarczyć je do sądu. Musimy wiedzieć, że to, jak długo będzie trwała sprawa, zależy od różnorodnych czynników. Sąd dokładnie zapoznaje się z dokumentami oraz przesłuchuje strony. Przeważnie musimy nastawić się na to, że sprawa o alimenty będzie trwać kilka miesięcy. Co, jeśli wyrok nie będzie dla nas korzystny? W takiej sytuacji możemy odwołać się do sądu II instancji, co oczywiście wiąże się z tym, że cały proces się wydłuża.
Źródło: https://prawnikpultusk.pl/