Jak dbać o ergonomię pracy?

Ergonomia pracy to odpowiednie krzesło, biurko, odpowiednie ustawienie monitora i inne elementy, które wpływają na komfort pracy. Dzięki nim praca jest bardziej wydajna i jej jakość się zwiększa. Ponadto ergonomia wpływa również na zdrowie. Jeżeli stanowisko pracy nie jest odpowiednio przygotowane, może to wpływać na nie negatywnie.

Czym jest ergonomia pracy?

To odpowiednie warunki, dostosowane do pracownika. Pracując wiele godzin przy komputerze, może to być niebezpieczne dla zdrowia. Należy zadbać, o odpowiednio dostosowane krzesło, odpowiednio ustawiony monitor i wygodny dostęp do urządzeń wykorzystywanych w pracy. Ergonomia pracy przy komputerze powinna być dostosowana indywidualnie do każdego z pracowników. Ważne to jest przede wszystkim w nowo założonej firmie, ale i w istniejącym już miejscu pracy.

Jak pracować ergonomiczne?

Ergonomia stanowiska pracy jest szczególnie ważna, kiedy praca wykonywana jest przy komputerze. Oto zasady, które pomogą pracować ergonomiczne:

  • Monitor ustawiony na wysokości wzroku.
  • Światło nie może padać na monitor
  • Praca przy świetle naturalnym
  • Łokcie oparte na podłokietnikach
  • Nadgarstki prostopadle do ciała, oparte o biurko
  • Regulowane krzesło
  • 5-minutowe przerwy po każdej godzinie pracy

Ergonomia pracy

Nieodpowiednio dopasowane stanowisko

Bagatelizując ergonomię pracy, można mieć poważne problemy ze zdrowiem, takie jak: bóle głowy, karku, pleców, ciągłe zmęczenie stres, obrzęki żylne, a może to nawet prowadzić do wypadków w pracy i wypalenia zawodowego. Dlatego warto zastosować się do zasad BHP, związanych z miejscem pracy i zadbać o odpowiednio dostosowane stanowisko pracy. Więcej można dowiedzieć się na stronie firmy TAM, która zajmuje się bezpieczeństwem stanowisk pracy i organizacją szkoleń BHP.

Ergonomia w miejscu pracy jest bardzo ważna dla zdrowia. Składa się na nią: odpowiednio ustawiony monitor, krzesło i odpowiednie oświetlenie. Wpływa to pozytywnie na wydajność pracy i na jej jakość. Jeżeli stanowisko nie będzie dopasowane odpowiednio, można doświadczyć problemów zdrowotnych, więc warto o to zadbać wcześniej.

 

Źródło: tam.com.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published