Jak przekształcić spółkę cywilną?

O przekształceniu spółki możemy mówić wtedy, gdy zachodzi zmiana formy prawnej działalności. Zazwyczaj motywacją do takich działań jest wybór rozwiązania, które ułatwia nam rozwijanie naszej firmy i sprzyja prowadzeniu większego biznesu. Nierzadko bodźcem staje się np. ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Możemy wyróżnić m.in. przekształcenie spółki cywilnej w jawną.

Czy przekształcenie spółki cywilnej może być dobrym pomysłem?

Warto rozwinąć nieco wcześniej poruszony temat, a mianowicie przekształcenie spółki, wynikające z chęci prowadzenia większego przedsięwzięcia. Dlaczego spółka cywilna jest nie do końca dobrą opcją dla firm, które poszukują większego bezpieczeństwa i lepsza może okazać się spółka z o. o.? Po pierwsze ten wariant gwarantuje zabezpieczenie prywatnych majątków wspólników. Po drugie, przekształcając spółkę jawną w spółkę z o. o. zyskujemy nowe prawne narzędzia kontroli.

Przekształcenie spółki

Przekształcenie spółki cywilnej w zoo – jak się w tym zająć?

Sposób postępowania zależy od tego, jaki tryb wybierzemy. Do wyboru mamy:

  • procedurę uproszczoną;
  • procedurę pełną.

Należy pamiętać, że osoby, które chcą cieszyć się korzyściami związanymi z prowadzeniem spółki z o. o., nie muszą koniecznie decydować się na którąś z powyższych opcji. Do sprawy można podejść też nieco inaczej, a mianowicie założyć spółkę z o.o. a następnie przenieść do niej majątek naszej spółki cywilnej. Oprócz przekształcenia mamy także opcję, polegającą na likwidacji dotychczasowej spółki cywilnej i założeniu nowej spółki z o. o.

Nieważne, jaki wariant wybierzemy – niezwykle cenna może okazać się profesjonalna pomoc. Specjaliści oferują nie tylko szczegółowe doradztwo, ale też praktyczne wsparcie, m.in. przygotowują umowy, ugody i prowadzą negocjacje. Pomagają także wybrać korzystny sposób przekształcenia spółki cywilnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published