Notariusz kojarzy się przede wszystkim z osobą godną zaufania. W końcu taki specjalista albo specjalistka wykonuje zawód zaufania publicznego. Każdego notariusza na terenie naszego kraju obowiązuje ten sam katalog czynności, do których jest uprawniony. Czym dokładnie zajmuje się taki ekspert?
Notariusz – podstawowe obowiązki
Pierwsza z czynności, które wykonuje notariusz, związana jest bezpośrednio z samą nazwą tego zawodu. Mowa oczywiście o nadawaniu formy aktu notarialnego. W kancelarii notarialnej znajdziemy również pomoc innego rodzaju. Możemy tu liczyć na m.in. wsparcie w:
- założeniu spółki;
- dopełnienia formalności z aktami pełnomocnictwa;
- sporządzeniu testamentów, aktów notarialnych, wypisów i odpisów dokumentów;
- doręczaniu oświadczeń;
- sporządzaniu czeków i weksli;
- spisywaniu protokołów, poświadczeń, sporządzaniu odpisów oraz wypisów dokumentów.
Oprócz tego kancelarie proponują swoim klientom przechowywanie papierów wartościowych, różnorodnych dokumentów oraz pieniędzy.
Kiedy jeszcze zwrócić się do kancelarii notarialnej?
Nierzadko osoby potrzebujące pomocy prawnej, borykają się z rozterką – czy z moją sprawą rzeczywiście mogę zwrócić się do kancelarii notarialnej? Warto zdawać sobie sprawę, do czego uprawnieni są tacy specjaliści, bo dzięki temu szybciej znajdziemy optymalną pomoc i uporamy się z problemem. Oprócz wyżej wspomnianych przykładów działań, współpracę z notariuszem dobrze będzie nawiązać, gdy zależy nam na tym, żeby przekazać komuś prawo użytkowania wieczystego lub przekazać komuś nieruchomość, grunt lub działkę.
Dobrze wiedzieć też, jakich spraw nie załatwimy w kancelarii notarialnej. Tacy eksperci raczej nie zajmują się udzielaniem porad prawnych. Nie zmienia to jednak faktu, że notariusz ma obowiązek udzielić nam wszystkich najważniejszych informacji, dotyczących sprawy i w wyczerpujący sposób wyjaśnić dane zagadnienie stronom. Jeśli poszukujemy prawnika, który będzie reprezentował nas w sądzie, należy poszukać pomocy w innym miejscu, niż w kancelarii notarialnej. Warto wtedy zwrócić się do adwokata albo do radcy prawnego.
Jak wybrać odpowiednią kancelarię notarialną?
Jeśli chodzi o pomoc prawną i załatwianie formalności prawnych, potrzebna jest precyzja, doskonała znajomość przepisów i solidność. Wszyscy notariusze wyróżniają się tymi kompetencjami. Co więc różni poszczególne kancelarie notarialne? Możemy spotkać się z różnicami dotyczącymi zakresu oferowanych usług oraz sposobu komunikacji z klientem. Zanim więc wybierzemy konkretną firmę, dokładnie zapoznajmy się z jej ofertą. Nie zaszkodzi również sprawdzić, jakie opinie o kancelarii mają dotychczasowi klienci. Niezależnie od tego, jaką kancelarię notarialną wybierzemy, możemy oczekiwać, że wszystkie działania objęte są tajemnicą notarialną.