Meble designerskie – do jakich wnętrz pasują?

Na hasło „meble designerskie” wielu z nas wyobraża sobie bardzo nowoczesne, innowacyjne projekty, które nadają się do wnętrz w stylu industrialnym i loftowym. W wielu przypadkach rzeczywiście tak właśnie bywa, ale nie jest to wcale żelazną regułą. Jaka jest charakterystyka tych mebli i czy zawsze nawiązują one designem do nowoczesności?

Nowoczesne meble designerskie – czym właściwie są?

Jest wiele definicji i wyobrażeń dotyczących tego, czym są meble designerskie. Często możemy spotkać się z opinią, że są to takie meble, które powstały na specjalne zamówienie klienta. Inna definicja zakłada, że tego rodzaju projekty powinny charakteryzować się prostotą, minimalizmem i oferować innowacyjne elementy. Brzmi to dość rozsądnie, ale prawda jest taka, że współcześnie pojęcie mebli designerskich jest tak szerokie, że nie można już go ubrać w sztywne ramy. Nowoczesne meble designerskie już dawno zaczęły się wymykać tym regułom i dzisiaj hasło to jest pojemne jak nigdy wcześniej.

Krzesła o nowoczesnym designie

Szczególnie wdzięczną formą dla projektantów mebli designerskich są krzesła. Budowa krzesła daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o wzornictwo, konstrukcję, połączenie materiałów. Co ciekawe, nowoczesne krzesła designerskie często nawiązują do minionych epok – np. do czasów PRL. Popularne w latach 60. i 70. fotele i krzesła dziś wracają w nowych odsłonach i są chętnie wybierane do nowoczesnych loftów i apartamentów.

Krzesła designerskie charakteryzują się na ogół następującymi cechami:

  • wyrazistym, przyciągającym uwagę stylem – te meble zdecydowanie skupiają na sobie wzrok gości i prowokują pytania. Zastosowane formy często są bardzo innowacyjne, z wykorzystaniem ciekawych połączeń – np. drewna i metalu.
  • nietypowymi materiałami – meble designerskie bardzo często są projektowane z użyciem tworzyw sztucznych, które bywają dominującym, a nawet jedynym materiałem użytym do produkcji mebla (przykładem są np. krzesła designerskie wykonane z jednego, specjalnie wyprofilowanego kawałka tworzywa
  • wartościami użytkowymi – wbrew obiegowym opiniom, meble designerskie są tworzone po to, by zachwycać nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością. Wygoda, jaką zapewniają nawet najbardziej futurystyczne krzesła designerskie, jest często sporym zdziwieniem dla gości

Ile kosztują nowoczesne krzesła designerskie?

Koszt takich mebli jest bardzo zróżnicowany – zależy m.in. od tego, czy są one projektowane na indywidualne zamówienie, czy kupowane w sklepie. Na cenę mają również wpływ użyte materiały oraz marka. Przykładowe ceny mebli designerskich można zobaczyć w sklepie Hagea.pl, który oferuje duży wybór krzeseł i foteli utrzymanych w takiej stylistyce.

Leave a Reply

Your email address will not be published