Zakład pogrzebowy oferuje szereg różnorodnych usług, które pozwalają na profesjonalną organizację pogrzebu. Dom pogrzebowy może zatroszczyć się za nas o takie sprawy jak kontakt z muzykami, zakładem kamieniarskim, kwiaciarnią. Dopełni też formalności w związku z formalnościami ubezpieczeniowymi i nie tylko. Jednym z najważniejszych zadań jest przygotowanie osoby zmarłej do pochówku.
Na czym polega przygotowanie zmarłego do pogrzebu?
Specjaliści, pracujący w domu pogrzebowym, przeprowadzają tanatokosmetykę. W ten sposób określa się kosmetykę pośmiertną. Jej celem jest takie wyretuszowanie zwłok, aby:
1. Zakamuflować objawy choroby
2. Zniwelować widoczne efekty wypadku
3. W miarę możliwości przywrócić naturalny wygląd zmarłej osoby
Jak wygląda korekta zwłok?
Aby właściwie skorygować wizerunek osoby, konieczne jest posłużenie się specjalnymi środkami. Dzięki nim można usunąć przebarwienia, nadać ciału kolorytu oraz wykonać pośmiertny makijaż zmarłego. Aby organizacja pogrzebu była możliwa, trzeba też właściwie zakonserwować ciało. W tym celu wykonuje się zabieg balsamowania zwłok, mycie, dezynfekcję oraz zablokowanie otworów ciała. Celem takiego działania jest zatrzymanie procesu gnilnego. Osoby, odpowiadające za balsamowanie, mogą też wprowadzić do żył osoby zmarłej specjalne sole, mające na celu usunięcie bakterii. Jeśli ciało jest wyraźnie uszkodzone, na życzenie rodziny może zostać przeprowadzona rekonstrukcja. To zadanie należy powierzać specjalistom z dużym doświadczeniem, bo praktyka ma w tym przypadku duży wpływ na ostateczny efekt.
Usługi pogrzebowe – znaczenie psychologiczne
Mimo że wcześniej wspomniane działania specjalistów mają na celu zapobiec rozkładowi zwłok, nie należy zapominać również o znaczeniu psychologicznym takiego przygotowania. Korekta wizualna wykonywana jest z myślą o osobach żyjących. To dzięki właściwemu, profesjonalnemu przygotowaniu zwłok do pogrzebu, klienci domów pogrzebowych mogą pożegnać się ze zmarłym.