Większość osób doskonale orientuje się w tym, jak wygląda organizacja pogrzebów katolickich. Wynika to z faktu, że taka usługa nadal cieszy się ogromną popularnością. Pogłębiająca się laicyzacja społeczeństwa sprawiła jednak, że nowoczesne domy pogrzebowe muszą uwzględnić również inny rodzaj oferty, a więc obsługę pogrzebów świeckich.
Pogrzeb świecki a katolicki – czym różnią się te usługi pogrzebowe?
W obu przypadkach zakład pogrzebowy musi wykazać się pełnym profesjonalizmem, wrażliwością oraz starać się spełnić oczekiwania klientów. Ważne jest również zadbanie o powagę ceremonii oraz o to, żeby miała ona elegancką oprawę. Organizacja pogrzebów świeckich pod wieloma względami wygląda podobnie do organizacji pogrzebów katolickich. Wyróżnić można jednak wiele zasadniczych różnic.
Po pierwsze podczas świeckiej ceremonii nie ma:
- księdza;
- religijnych symboli;
- religijnych obrzędów.
Za to, jak przebiega uroczystość, odpowiada nie katolicki kapłan, tylko świecki mistrz ceremonii. Jeśli chodzi natomiast o słowa, które wypowiada taka osoba – są one uzgadniane z rodziną zmarłej/zmarłego. Kompleksowa organizacja pogrzebu świeckiego daje więc możliwość przybliżenia sylwetki człowieka w spersonalizowanej mowie pogrzebowej. Podczas takiej uroczystości często jest też przestrzeń na to, żeby głos zabrali bliscy. Mogą więc zwrócić się do zgromadzonych uczestników pogrzebu i własnymi słowami uczcić pamięć o zmarłym.
Pogrzeby to szczególny rodzaj uroczystości. Specjaliści pracujący w tej branży nie tylko dbają o kształt wydarzenia, ale troszczą się również o wiele formalności. Warto więc to zadanie powierzyć specjalistom z doświadczeniem, którzy będą w stanie odciążyć nas w tym wymagającym momencie.