Różne typy pistoletów natryskowych

Aktualnie na rynku spotkamy się z ogromny wyborem sprzętu lakierniczego, co sprawia, że mamy możliwość dopasowania rozwiązania konkretnie do swoich potrzeb. Duży wybór niestety może oznaczać też problemy ze zdecydowaniem się na konkretny wariant. Ten artykuł nieco ułatwi proces zakupowy.

Urządzenia lakiernicze – rodzaje pistoletów natryskowych

1. Pistolety lakiernicze średniociśnieniowe

Te nowoczesne rozwiązanie pozwala na rozpylanie przy zredukowanym ciśnieniu. Jeśli planujemy użyć tego typu modelu, powinniśmy dysponować chociaż podstawową wiedzą o zalecanym ciśnieniu pracy. Lakier nakładany jest równomiernie. Im nowsza generacja pistoletu natryskowego, tym przy mniejszym ciśnieniu zasilającym jest w stanie pracować urządzenie. Aby osiągnąć taki efekt, producent musi zatroszczyć się o precyzyjne wykonanie każdego z elementów, szczególnie tych, które składają się na dyszę rozpylającą.

2. Pistolet lakierniczy HVLP

Ten model cieszył się szczególną popularnością w latach 90. Z czasem jednak wyparły go nowocześniejsze warianty. W czasach swojej świetności były jednak prawdziwym hitem, bo zapewniały 70-procentową sprawność malowania (dla porównania sprawność malowania ówczesnych pistoletów lakierniczych wynosiła jedynie 50 %). Dziś pistolet lakierniczy HVLP wykorzystuje się głównie do nakładania materiałów o niskiej lepkości. W sytuacjach, gdy chcemy osiągnąć nienaganną gładkość, lepiej będzie zdecydować się na inne rozwiązanie

Wyżej wspomniane opcje to tylko kilka z dostępnych wariantów. Decydując się na konkretny wariant, warto będzie zwrócić uwagę na producenta oraz na to, czy w razie jakichkolwiek problemów ze sprzętem będziemy mieli dostęp do profesjonalnego serwisu. Dużym uznaniem w branży cieszy się sprzęt marki Kremlin. Pistolety lakiernicze tego typu wyróżniają się funkcjonalnością i wygodą użytkowania, co doceniają specjaliści i nie tylko.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published