Silosy magazynowe – do czego się je wykorzystuje?

Silosy magazynowe – do czego się je wykorzystuje? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, zarówno rolników, jak i też szukających sposobu na bezpieczne, oraz trwałe przechowywanie materiałów sypkich. Nic dziwnego – silosy magazynowe pozwalają na zaoszczędzenie dosyć sporych pieniędzy. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej silosom magazynowym, a co za tym idzie pokazać wam, w jaki sposób możecie je wykorzystać.

silosy magazynowe

Dlaczego warto wykorzystywać silosy do substancji sypkich?

Po pierwsze silosy do substancji sypkich zapewniają nam to, że przechowywane w nich substancje nie ulegną zawilgoceniu – jest to szczególnie ważne w przypadku gdy dana substancja może w wyniku kontaktu z wilgocią ulec zepsuciu, lub też zmienić znacząco swoje właściwości. Ponadto silosy tego typu umożliwiają stosunkowo łatwe załadowanie takich substancji, na przykład na specjalistyczne pojazdy – doskonale do tego nadają się silosy lejowe. Oto kilka przykładów wykorzystania silosów do substancji sypkich:

  • możemy w nich przechowywać sól drogową, która jest ładowana zimą do pługopiaskarek – dzięki odpowiednim silosom przeznaczonym dla substancji;
  • można w nich z powodzeniem przechowywać produkty żywieniowe, takie jak, chociażby mleko w proszku;
  • mogą w nich być przechowywane nawozy wykorzystywane w rolnictwie.

Jakie zastosowanie mogą mieć silosy w rolnictwie?

Podstawowymi silosami magazynowymi wykorzystywanymi w rolnictwie są silosy zbożowe oraz paszowe. Jak sama nazwa wskazuje, silosy zbożowe umożliwiają przechowywanie zboża przez długi czas, dzięki czemu po pierwsze możemy je zabezpieczyć przed zniszczeniem w wyniku na przykład kontaktu z wilgocią, po drugie możemy je na przykład przechować na następny rok i wykorzystać do zasiewu.

Jeżeli chodzi zaś o silosy paszowe, to wykorzystywane są one do przechowywania pasz, którymi karmi się zwierzęta – ważne jednak aby pasze tego typu były odpowiedniej konsystencji, gdyż większość silosów zarówno zbożowych, jak i paszowych, to silosy lejowe, które ułatwiają podawanie pasz zwierzętom.

Źródło: https://rfmah.pl/pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published