Jak dobrać rodzaj farby do pomieszczenia i malowanej powierzchni?

Prace renowacyjne wymagają odpowiedniego przygotowania. Do wyboru są różne farby wewnętrzne, które pomogą zmienić wizerunek ścian. Decydując się na wykonanie takich prac, należy zapoznać się z ich rodzajami, aby zyskać pewność co do tego, że będą one w stanie spełnić postawione oczekiwania.

Najpopularniejsze rodzaje farb

Wśród najbardziej popularnych produktów, które wykorzystywane są podczas malowania ścian, wyróżnia się:

  • farby lateksowe – odporne na szorowanie, umożliwiają ścianom „oddychanie”,
  • farby akrylowe – tworzą powłoki oddychające, jednak mogą nie radzić sobie z nierównościami na ścianach, zarysowaniami,
  • farby na bazie winylu – ograniczają „oddychanie” ścian, pozwalają na stworzenie gładkiej powierzchni, która będzie dobrze zmywalna,
  • farby silikatowe – ze względu na swoje ograniczone możliwości, przeznaczone są tylko do malowania określonych powierzchni (elewacji).

Intensywność koloru

Farby ścienne oferowane są w różnych kolorach. Aby dobrać właściwy odcień, należy skorzystać z próbnika, który zapewnia każdy producent. Jest to niewielka ilość farby, którą należy zastosować na niewielkiej powierzchni (najlepiej tej niewidocznej dla oka ludzkiego). Dzięki temu będzie można przekonać się, czy wybrana farba ścienna będzie odpowiednim produktem, czy jednak lepiej poszukać innego rozwiązania kolorystycznego.

Nietuzinkowe aranżacje na ścianie

Decydując się na wykonanie nietuzinkowych aranżacji na ścianie, należy postawić na farby dekoracyjne. Są to nowoczesne produkty, jakie na ogół są w stanie stawić czoła najbardziej wymagającym osobom. Jest to osobna grupa produktów, która nie może być porównywana do zwykłych farb ściennych.

Matowa powłoka

Osoby, które zdają sobie sprawę z tego, że mają do pomalowania „trudne” powierzchnie, powinny wybrać farby antyrefleksyjne. To one pozwalają na uzyskanie matowej, jednolitej powierzchni. Polecane są one do takich miejsc, gdzie ma się do czynienia z wieloma nierównościami. Dzięki swoim właściwościom, farba pozwoli na ich optyczne zredukowanie.

Źródło: https://farby-jeleniagora.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published