Jakie są rodzaje organizerów do kabli?

Duża liczba kabli w zakładzie, biurze czy w domu może utrudnić korzystanie z przestrzeni, a w skrajnych przypadkach może być nawet przyczyną awarii i pomyłek, o poważnych konsekwencjach. W oznaczaniu, rozdzielaniu i innych krokach, mających na celu zapanowanie nad przewodami, pomogą nam specjalne organizery na kable. Poniżej prezentujemy krótki przegląd produktów dostępnych na rynku.

 

Oploty spiralne do kabli – przed czym chronią i kiedy je wykorzystać?

Produkty tego typu mogą być dostępne pod różnymi nazwami. Nierzadko określa się je mianem wężyków spiralnych czy owijek. W sklepach opisywane są również jako spirale ochronne. Niezależnie od tego, jaką nomenklaturę przyjmiemy, jedno jest pewne – oploty spiralne do kabli pozwalają na sprawną organizację przewodów. Ich elastyczna konstrukcja sprawia, że w kilka chwil można odseparować wybrany przewód od innych elementów wiązki. To oznacza nie tylko lepszą organizację przestrzeni, ale też skuteczne zabezpieczenie kabla. Oploty spiralne przydadzą się szczególnie  w miejscach, w których kable z różnych powodów narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Efektem wykorzystania takiego rozwiązania jest estetycznie wyglądająca i właściwie zabezpieczona instalacja.

 

 

Uchwyty kablowe – popularny wariant organizera do kabli

Uchwytów kablowych można użyć do mocowania i organizowania:

  • przewodów płaskich;
  • przewodów okrągłych;
  • kabli.

 

Bardzo dużą popularnością cieszą się uchwyty samoprzylepne. Wystarczy chwila, by uzyskać mocną i natychmiastową przyczepność uchwytu do wybranego podłoża. Nie trzeba specjalnych, wcześniejszych przygotowań. Istotne przy montażu uchwytów jest staranne odtłuszczenie i oczyszczenie podłoża. W zależności od produktu, spotkamy się z różnorodnymi klejami. Część z nich jest stworzona na bazie gumy, ale producenci proponują swoim odbiorcom również rozwiązania innego typu np. kleje akrylowe.

 

Oprócz wariantów samoprzylepnych, w takich miejscach jak 4technik.pl znajdziemy także uchwyty kablowe do szybkiego montażu. Zestaw składa się z kołka rozporowego oraz z opaski. Tego typu organizery na kable stosowane są zarówno do wiązek, jak i do pojedynczych przewodów.

 

Inne warianty organizera na kable – uchwyty z gwoździem hartowanym, podstawki montażowe i tabliczki opisowe

Do mocowania kabli o przekroju okrągłym użyć można m.in. uchwytów kablowych wbijanych z gwoździem hartowanym. Taki organizer do kabli sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy zamontować kabel do: mebli, ściany lub innych elementów konstrukcyjnych lub drewnianych elementów wykończeniowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tej metody użyć do mocowania w takich materiałach, jak beton komórkowy, gazobeton czy suporeks.

W organizowaniu kabli i przewodów mogą pomóc również podstawki montażowe i tabliczki opisowe. Pierwsza opcja stworzona została z myślą o użytku wraz z opaskami kablowymi. Pewne mocowanie gwarantuje tutaj nowoczesny klej kauczukowy. Z kolei stosując tabliczki opisowe zadbamy o szybkie i sprawne znakowanie kabli. Oznaczenie można na nich nanieść np. przy użyciu permanentnego markera albo naklejek. Tabliczki bardzo dobrze sprawdzają się w środowisku, w którym pracuje się ze smarami, olejami i rozpuszczalnikami aromatycznymi.

 

Zobacz także:

 

Tekst sponsorowany: https://4technik.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published