Na co uważać przy sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania stanowi tak samo duże wyzwanie, jak jego zakup. Należy bowiem pamiętać o wielu kwestiach, w tym między innymi o sposobie ustalania ceny, konstruowaniu oferty czy dopełnieniu formalności. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy sprzedaży mieszkania?

Jak wyceniać mieszkania na sprzedaż?

Podstawowym aspektem jest ustalenie ceny, po której nieruchomość ma zostać sprzedana. Zazwyczaj jest ona nieco zawyżona, tak aby pozostawić wolne pole do negocjacji z klientem. Cenę mieszkania na sprzedaż ustala się, biorąc pod uwagę:

  • lokalizację nieruchomości,
  • stan techniczny nieruchomości,
  • kwoty, po których sprzedawane są podobne mieszkania inwestycyjne,
  • metraż nieruchomości,
  • wyposażenie.

Osoby, których celem jest inwestowanie w mieszkania pod wynajem, będą w stanie zapłacić więcej za w pełni umeblowaną nieruchomość, w stanie „pod klucz”, czyli nadającym się do zamieszkania od zaraz. Ustalona cena nie może być jednak zbyt wysoka, gdyż odstraszy potencjalnych klientów.

Formalności przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkania inwestycyjne, należy dopełnić kilku, niezbędnych formalności. Pierwszym z nich jest podpisanie umowy, która musi mieć formę aktu notarialnego. Notariuszowi należy dostarczyć:

  • akt własności nieruchomości,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zaległości wobec wspólnoty mieszkaniowej,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu właścicieli lub lokatorów.

Nabyte mieszkanie pod inwestycje musi zostać zgłoszone do spółdzielni, choć jest to już obowiązek kupującego. Warto jednak upewnić się, czy dokonał on zgłoszenia. Poprzedni właściciel musi natomiast zgłosić fakt sprzedaży mieszkania do urzędu skarbowego oraz do urzędu gminy, jeśli mieszkanie objęte jest podatkiem od nieruchomości.

Mieszkanie na inwestycje – na co uważać przy jego sprzedaży?

Sprzedając mieszkanie na inwestycje, trzeba ustalić, kto poniesie koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego. Zwyczajowo opłatę uiszcza kupujący, jednak może on „podzielić się” swoim obowiązkiem ze sprzedającym. Bardzo istotna jest również kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych. Tutaj ponownie – teoretycznie odpowiedniego zgłoszenia oraz płatności powinien dokonać kupujący mieszkanie pod inwestycje.

Niemniej jednak nie ma przeciwskazań, aby zrobił to sprzedawca bądź sprzedawca wraz z kupującym opłacił podatek po połowie. Tymczasem opłata za mieszkania na sprzedaż powinna być uregulowana jeszcze przed sporządzeniem aktu notarialnego, choć przelew można też wykonać w obecności notariusza, na przykład z zastosowaniem aplikacji mobilnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published