Znalezienie osoby, która działa w branży budowniczej i nie słyszała o silikatach, jest raczej niemożliwe. Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie tego materiału jako budulca, warto dowiedzieć się więcej o jego wadach i zaletach.
Podstawowe zalety bloczków silikatowych
Do najważniejszych zalet takiego wyrobu należy zaliczyć:
- wysoką uniwersalność
Bloczki silikatowe wyróżniają się naprawdę dużą wszechstronnością. Tworzy się z nich przede wszystkim ściany. Po produkt spokojnie możemy sięgnąć, jeśli planujemy budowę ściany wewnętrznej, zewnętrznej czy działowej. To jednak nie koniec. Z silikatami uda się na wznieść również ogrodzenia i kominy. - świetną odporność na niesprzyjające warunki
Solidna ściana musi być odporna na wodę i mróz. Silikaty prezentują się na tym polu bardzo atrakcyjnie. Nie tracą swoich właściwości nawet po wielu cyklach zamrażania i odmrażania. Z kolei niska nasiąkliwość sprawia, że wybierając takie ściany, nie będziemy musieli martwić się wilgocią (stąd po silikaty sięga się np. w piwnicach). - wygłuszanie hałasu
Silikaty to dobra izolacja akustyczna. Jeśli więc potrzebujemy czegoś, co wytłumi hałas z ulicy, warto zastanowić się nad takim produktem.
Kilka słów o wadach cegły z silikatów
Planując budowę obiektu przy użyciu silikatu musimy mieć świadomość, że podczas transportu takiego wyrobu trzeba zachować większą ostrożność niż podczas transportu tradycyjnych cegieł. Wszystko dlatego, że materiał jest stosunkowo kruchy. Do wad silikatów niektórzy zaliczają również niemały ciężar. W praktyce oznacza to, że trzeba będzie przygotować się na użycie specjalistycznego sprzętu, na co mogą nie być przygotowane osoby wznoszący mniejszy budynek. Mimo wszystko dla wielu podmiotów zalety bloczków silikatowych znacznie przewyższają wszystkie te minusy, a ich stosowanie zazwyczaj uznaje się za opłacalną inwestycję, pozwalającą na wzniesienie trwałego i funkcjonalnego obiektu.