Kołdry obciążeniowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych poprawą jakości snu, a także szukających skutecznych sposobów na walkę ze stresem i stanami lękowymi. Jakie cechy ma tzw. kołdra sensoryczna i kiedy rozważyć jej zakup?
Kołdra obciążeniowa – kiedy warto zacząć ją stosować?
Produkty sensoryczne, takie jak kołdry obciążeniowe, są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które:
- cierpią z powodu bezsenności i zaburzeń snu (wywołanych np. stresem lub depresją)
- miewają stany lękowe
- mają trudności z wyciszeniem się przez wieczornym odpoczynkiem
- szukają sposobu na zrelaksowanie się w ciągu dnia, np. podczas czytania książki lub oglądania tv
Kołdry obciążeniowe mogą poprawić jakość życia zarówno dzieci, jak i dorosłych, są pomocne w łagodzeniu niepokoju u osób z zespołem Aspergera, zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym lub ADHD. Potrzebę stosowania kołdry sensorycznej warto skonsultować z psychoterapeutą.
Kołdra obciążeniowa – jak ją dobrać?
W odróżnieniu od zwykłych kołder, wypełnionych puchem lub syntetycznym wsadem, kołdry obciążeniowe wypełnione są szklanym granulatem lub specjalnym żwirkiem, którego waga jest dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Pod uwagę brane są takie parametry jak wzrost i waga użytkownika – zwykle zaleca się, aby kołdra obciążeniowa miała łączną wagę wynoszącą ok. 10-15% masy ciała osoby, która będzie pod nią spała. Optymalną wagę kołdry sensorycznej warto indywidualnie ustalić z terapeutą. Więcej na temat stosowania kołder sensorycznych można dowiedzieć się ze strony sensoric.pl.
Jak stosować kołdry obciążeniowe?
Kołdra obciążeniowa jest bardzo miła w dotyku, dzięki poszyciu wykonanemu z miękkiej, oddychającej tkaniny. Początkujący użytkownicy produktów sensorycznych zwykle stosują je ok. godziny dziennie w ciągu dnia – np. relaksując się po pracy. Część użytkowników stosuje kołdry obciążeniowe, przesypiając pod nimi całą noc – dotyczy to zwłaszcza tych osób, które odczuwają podczas snu potrzebę silnego docisku (charakterystyczną np. dla uczucia bycia obejmowanym).
Kołdra obciążeniowa może u takich użytkowników poprawiać znacząco komfort i głębokość snu, a stosowana w krótszych sesjach w ciągu dnia może wpływać pozytywnie na koncentrację i poprawę nastroju. Produkty sensoryczne za sprawą głębokiego ucisku stymulują produkcję hormonów szczęścia, czyli serotoniny i dopaminy. Może to przełożyć się na redukcję uczucia niepokoju, wahań nastroju oraz polepszenie własnej samooceny, co jest niezwykle ważne w przypadku osób w stanach depresyjnych i lękowych.
Źródło: https://sensoric.pl/