Czym jest zespół kanału stepu i jego operacyjne leczenie

Zespół kanału stepu może być wynikiem różnorodnych czynników. Rozwojowi choroby mogą sprzyjać blizny pourazowe, szpotawość pięty, żylaki nóg, nadwaga oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Za czynnik zwiększający ryzyko zachorowania uznaje się także zapalenie pochewek ścięgnistych. Z tego artykułu dowiesz się, jak objawia się ten problem i jak wygląda leczenie zespołu kanału stepu.

Czym objawia się zespół kanału stepu i jak w tym przypadku wygląda proces diagnostyczny?

Osoby, które cierpią na tę chorobę, skarżą się na dolegliwości bólowe w obszarze stopy, a dokładnie w części podeszwowej. Oprócz bólu może pojawić się także:

  • pieczenie;
  • mrowienie.

W niektórych przypadkach chory bądź chora może mieć problem ze staniem na jednej nodze. Wszystko dlatego że w miarę postępującej choroby cześć mięśni może nie działać prawidłowo. Zanim lekarz stwierdzi, że należy wdrożyć leczenie kanału stepu, konieczne jest przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Specjalista skupia się na poszukiwaniu ewentualnych zgrubień oraz weryfikuje czucie w podeszwie. Często najważniejszym badaniem okazuje się badanie EMG nerwu piszczelowego.

Operacyjne leczenie zespołu kanału stepu

Decyzję o takim leczeniu podejmuje się wtedy, gdy inne kroki nie przynoszą pożądanych efektów. To, jak przebiegać będzie zabieg, zawsze zależy od przyczyny, która wywołała problem. Operacyjne leczenie zespołu kanału stepu w każdej sytuacji ma jednak na celu uwolnienie nerwu piszczelowego.

Jakie skutki przynosi leczenie operacyjne?

Należy pamiętać, że zbyt długie zwlekanie z decyzją o operacji może doprowadzić do poważnych konsekwencji i zmian, które mogą być trudne do odwrócenia. Na szczęście fachowo i w czas przeprowadzona operacja, której podejmuje się specjalista, biorący pod uwagę konkretną przyczynę choroby, przynosi bardzo dobre efekty.

Leave a Reply

Your email address will not be published