Jakie korzyści płyną z szukania pomocy u psychologa dziecięcego?

Pomoc psychologa dziecięcego czasem jest niezastąpiona. Czasem może wydawać się, że takie wsparcie oferowane jest jedynie w naprawdę ciężkich sytuacjach. W rzeczywistości jednak psychologia dzieci i młodzieży to niezwykle zróżnicowane i bardzo pojemne zagadnienie.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Eksperci, działający w tej branży zajmują się nie tylko chorobami i zaburzeniami osobowości. Psycholog dziecięcy pomaga także w codziennych kwestiach wychowawczych, takich jak:

  • pomoc w wyborze zabawek;
  • pomoc w rozwijaniu szczególnych talentów i zainteresowań.

Rodzice, wybierają więc taką opcję jak konsultacja psychologiczna dziecięca nie tylko wtedy, gdy czują się zaniepokojeni. Oczywiście można wyróżnić także szereg poważniejszych sytuacji, gdy w żadnym razie nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Poradnia psychologiczna dla dzieci – kiedy nie warto czekać?

Eksperci, działający w takich dziedzinach jak psychologia dzieci i młodzieży, często podkreślają, że każdy rozwija się w swoim własnym tempie. Nie zmienia to jednak faktu, że opiekunowie mogą zauważyć, że dziecko pod względem zachowania odstaje od rówieśników. Konsultacja psychologiczna dziecięca pozwala zweryfikować wtedy, czy jest się czym martwić, czy może obawy rodzica są nieco przesadzone.

Psycholog dziecięcy pomoże nam także wtedy, gdy dziecko przejawia niepokojące zachowania:

  • problemy wychowawcze;
  • konflikty z rówieśnikami;
  • agresję;
  • zbytnią nieśmiałość.

Jak przebiega pierwsza konsultacja psychologiczna dziecięca?

Nastawmy się na to, że psychoterapeuta dziecięcy będzie chciał skonsultować się także z nami. To powszechna praktyka stosowana przez takie miejsca jak poradnia psychologiczna dla dzieci. Podczas takiej rozmowy ekspert zada nam pytania, by dowiedzieć się więcej o małym człowieku. Dość przydatne jest także to, że psychoterapeuta dziecięcy może na tym etapie udzielić także informacji dot. tego, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty. To także moment, gdy możemy zadać wszystkie nurtujące nas pytania.

Warto zatroszczyć się o to, żeby pierwsza konsultacja psychologiczna dziecięca była dla malca jak najbardziej pozytywnym doświadczeniem. To naturalne, że pociecha może odczuwać w związku z nią pewien niepokój. Dobry psychoterapeuta dziecięcy z Wrocławia wie jednak, w jaki sposób nawiązać kontakt z młodym pacjentem w taki sposób, by wizyty nie były zbyt obciążające.

Psychologia dzieci i młodzieży we Wrocławiu – jakie korzyści daje współpraca z terapeutą?

Korzyści zależą bezpośrednio od tego, jakie trudności rozpozna na początku psycholog dziecięcy. Jeśli poradnia psychologiczna dla dzieci została odwiedzona z powodu istotnej zmiany w życiu malca (zmiana szkoły, rozwód rodziców, narodziny rodzeństwa), ekspert zatroszczy się o to, by taki okres przejścia był jak najmniej stresujący.

To jednak tylko jedna z możliwych korzyści. Psychoterapia dzieci i młodzieży może mieć zbawienny wpływ na poprawę ogólnego samopoczucia malca oraz to, jak radzi sobie z problematycznymi emocjami. Dzieciństwo oraz okres dorastania to bardzo istotne i jednocześnie burzliwe etapy, które często są konfundujące nie tylko dla rodziców, ale także dla ich podopiecznych. Psychoterapia dzieci i młodzieży sprawi, że mamy pewność, że osoba z doświadczeniem i kompetencjami zaopiekuje się ewentualnymi nieprawidłowościami w zachowaniu dziecka i pomoże mu w stresie, który niewątpliwie towarzyszy zmianom. Tych natomiast nie brakuje w dzieciństwie oraz później, w okresie pokwitania.

Leave a Reply

Your email address will not be published