Psychoterapia jest środkiem pomocnym przy leczeniu wielu chorób. Odpowiednie nurty wykorzystywane są do leczenia depresji, zaburzeń odżywiania; terapia pozwala też wspomóc leczenie związane z różnorodnymi uciążliwymi stanami emocjonalnymi oraz chorobami zaburzającymi postrzeganie rzeczywistości. Wszystko to jest jednak jedynie czubkiem góry lodowej zagadnień, poruszanych na spotkaniach z psychoterapeutą.
Wyspecjalizowani eksperci działają również jako seksuolodzy czy terapeuci uzależnień. W profesjonalnych jednostkach, takich jak np. Poradnia psychologiczna W stronę zmiany nie brakuje też terapeutów i psychologów, prowadzących spotkania z dziećmi.
Gabinet psychoterapii to miejsce dla każdego!
Niestety nadal pokutuje przekonanie, że korzystanie z psychoterapii jest czymś wstydliwym. Na szczęście to się zmienia i coraz więcej osób traktuje to jako jeden z kroków, podejmowanych po to, żeby zadbać o siebie. Współpraca z psychologiem lub psychoterapeutą oznacza, że dana osoba chce być bardziej świadoma tego, co dzieje się z jej psychiką. Absolutnie nie jest to powód do stygmatyzowania. Wręcz przeciwnie – taka decyzja zasługuje na szacunek, bo wynika z troski o stan własnego zdrowia.
Czy rzeczywiście mogę iść na psychoterapię? Kilka słów o wątpliwościach
Dla profesjonalnego psychologa i psychoterapeuty żaden problem, z którym zgłasza się pacjent/pacjentka nie jest błahy. Jakikolwiek dyskomfort związany z psychicznym samopoczuciem jest wart skonsultowania. Dlatego na wizytę w gabinecie decydują się tak zróżnicowane osoby. Do specjalisty możemy zwrócić się np. z problemem:
- nadmiernego stresu
- nieśmiałości
- napięć z członkami rodziny, przyjaciółmi, osobami z pracy
- obniżonego nastroju
Większość z nas w ciągu swojego życia borykało się przynajmniej z kilkoma z tych problemów. Gabinet psychoterapii to miejsce, które może przynieść nam ulgę, nawet jeśli zdajemy się dość przyzwyczajeni do sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy.
Źródło: http://www.wstronezmiany.pl/